REKLAMA:

Debata nad bazą Rehabilitacji Leczniczej w Zambrowie

samorząd
20.01.2009 r., godz. 06.50
Debata ws. przeniesienia Poradni Rehabilitacji Leczniczej /Fot. Anna Kulesza, www.zambrow.org
Burmistrz Kazimierz Dąbrowski odpowiadając na prośbę części Radnych oraz mieszkańców Zambrowa postanowił jeszcze w tym roku polepszyć bazę rehabilitacji leczniczej w naszym mieście. W dniu wczorajszym odbyła się w tej sprawie debata.

Obecnie Poradnia Rehabilitacyjna w Zambrowie mieści się w budynku Pogotowia Ratunkowego przy ul. Białostockiej. Zajmuje tylko 200 m2. Jest to znacznie za mało, jak na tego typu poradnię. Brakuje miejsca na niedawno zakupioną aparaturę, a warunki odbywania zabiegów rehabilitacyjnych są dość spartańskie. Oprócz ciasnoty, pacjentom dają się we znaki długie kolejki do lekarzy specjalistów. Przeciętny czas oczekiwania na zabiegi rehabilitacyjne wynosi około miesiąca. Burmistrz Dąbrowski zaproponował więc natychmiastowe rozwiązanie tej kłopotliwej sytuacji.

W czasie wczorajszej debaty w Urzędzie Miasta przedstawił koncepcję przeniesienia i rozbudowy istniejącej Poradni Rehabilitacji Leczniczej do budynku przy ul. Grunwaldzkiej 1 o powierzchni 600 m2. Obecnie mieści się tam Miejski Ośrodek Kultury. Wg propozycji burmistrza budynek ma zostać opuszczony przez MOK, w związku z budową nowoczesnego Centrum Kultury przy ul. Wyszyńskiego.

Jak powiedział burmistrz Dąbrowski - opuszczony przez MOK gmach będzie wymagał niewielkiego remontu i dostosowania do potrzeb poradni rehabilitacyjnej. Dąbrowski twierdzi, że mimo że będzie to rozwiązanie tymczasowe (Poradnia w budynku przy ul. Grunwaldzkiej 1 miałaby funkcjonować do czasu powołania Oddziału Rehabilitacji Leczniczej przy Szpitalu Powiatowym w Zambrowie, a więc 5 - 6 lat), „warto wcielić je w życie ze względu na dobro mieszkańców”. Burmistrz poinformował, że koszty adaptacji budynku przy Grunwaldzkiej 1 wyniosą około 320 tys. zł. Gdyby wszystko poszło sprawnie, poradnia ruszyłaby jeszcze w tym roku.

Podczas spotkania nie zapadła jednak żadna wiążąca decyzja. W dyskusji oprócz Burmistrza Dąbrowskiego i jego Zastępcy - Bogdana Kamińskiego uczestniczyli: Starosta Powiatu Zambrowskiego Stanisław Rykaczewski, Wicestarosta Stanisław Krajewski, Radny Powiatowy Marek Niewiński, Przewodniczący Rady Miasta Zambrów Andrzej Gniazdowski, Przewodniczący Komisji Zdrowia Rady Miasta Zambrów Janusz Pruszkowski, Prezes Spółki Szpital Powiatowy w Zambrowie Przemysław Chrzanowski, Barbara Odolińska z Towarzystwa Nasz Szpital, Wójt Gminy Zambrów Kazimierz Dmochowski oraz goście z pobliskich gmin: Tomasz Wyszomierski z Urzędu Gminy Szumowo i Tadeusz Zelerowicz z Urzędu Gminy w Rutkach.

Wszyscy byli zgodni co do tego, że rehabilitacja w Zambrowie wymaga rozbudowy. W czasie debaty pojawiła się jednak różnica zdań, między tym co proponuje burmistrz, a tym, jak widzieliby sprawę rozwiązania problemu poradni inni uczestnicy dyskusji. Główne różnice to sposoby i czas realizacji tej inwestycji. Starostwo, jako współwłaściciel Spółki Szpital Powiatowy w Zambrowie, stoi na stanowisku, że o konkretach można dyskutować dopiero pod koniec marca. Wówczas znany będzie dokładny kosztorys rozbudowy szpitala i okaże się, czy środki finansowe wystarczą na prowadzone dwóch inwestycji jednocześnie (na budowę bloku operacyjnego przy szpitalu i adaptację budynku przy ul. Grunwaldzkiej na potrzeby Poradni Rehabilitacyjnej).

Poza tym, chociaż o tym nie było w czasie spotkania mowy, pozostaje jeszcze kwestia tymczasowej siedziby dla Miejskiego Ośrodka Kultury. Chcąc jeszcze w tym rok, w budynku przy ul. Grunwaldzkiej 1 zrobić Rehabilitację, dotychczasowe funkcje pełnione przez MOK musiałyby zostać przeniesione i rozproszone do innych budynków miejskich (na przykład szkół i Miejskiej Biblioteki Publicznej) do czasu zakończenia budowy Centrum Kultury, a ta jeszcze się nie rozpoczęła.

O tym, że Poradnia Rehabilitacji Leczniczej w Zambrowie potrzebuje lepszego, obszerniejszego lokum nie trzeba chyba nikogo przekonywać. O tym jednak, gdzie i kiedy zambrowska rehabilitacja zostanie przeniesiona, ostatecznie zadecydują władze samorządowe i radni podczas prac, a następnie - głosowania nad budżetem miasta.

Polecamy:
:: Zambrowski szpital zaczął zarabiać, a zysk przeznaczony będzie na remont
:: Budowa Centrum Kultury stanęła pod znakiem zapytania
:: Towarzystwo „Nasz Szpital” przekazało nowy sprzęt poradni rehabilitacyjnej
AK


 
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: