REKLAMA:

Ile kosztuje utrzymanie zieleni w Zambrowie

samorząd
15.05.2013 r., godz. 06.25
Kto zajmuje się zielenią w mieście?
Ponad 410 tys. zł miasto przeznaczy w tym roku na utrzymanie zieleni. Nie za wszystkie trawniki w naszym mieście odpowiada jednak samorząd Miasta.

411 tys. zł – tyle dokładnie w tym roku wyda Urząd Miasta Zambrów na utrzymanie zieleni w mieście. W poprzednich latach budżet na ten cel kształtował się na podobnym poziomie. W ramach zadania do obsłużenia są różne parki na terenie całego miasta, otoczenie Zalewu, ronda oraz trawniki położone na terenach należących do miasta.

Kompleksowym utrzymaniem miejskich terenów zieleni w Zambrowie zajmują się dwie firmy: Zakład Zieleni Jarosław Dłużniewski oraz Handel Artykułami Ogrodniczymi i Usługi Ogrodnicze Waldemar Soczyński. Firmy te wygrały ogłoszone na wiosnę przetargi. Odpowiadają m.in. za bieżące utrzymanie czystości obiektów zielonych, pielęgnację rond, nasadzenia drzew, kwiatów, krzewów, czy koszenie trawników z zagrabianiem i wywozem pokosu.

Do naszej redakcji doszły sygnały od czytelników, że na wiosnę tego roku nie wszędzie zieleń utrzymywana jest jak należy. Mowa tu głównie o trawnikach wzdłuż dróg. Z problemem zgłosiliśmy się do Urzędu Miasta.

- „Trawa jest koszona wszędzie tam, gdzie jest to zaplanowane. Nie ma możliwości, żeby jednego dnia cały nasz teren został skoszony. Prace są wykonywane na bieżąco.” - powiedział nam Michał Skarzyński, który w Urzędzie Miasta odpowiada za nadzór i kontrolę nad zielenią miejską.

Nasz rozmówca zwrócił także uwagę, że utrzymaniem pasów zieleni przy drogach zajmują się różni zarządcy, nie tylko miasto. W przypadku ulic krajowych za koszenie przyległych do nich trawników odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, w przypadku dróg powiatowych – Powiatowy Zarząd Dróg, natomiast za pasy zieleni przy drogach miejskich - Urząd Miasta.

Ulicami krajowymi w Zambrowie są m.in.: Aleja Wojska Polskiego, ul. Mazowiecka, ul. Łomżyńska, ul. Kościuszki i ul. Ostrowska.

Ulicami miejskimi w Zambrowie są m.in.: Armii Krajowej, Bema, Chopina, Elektryczna, Grabowska, Handlowa, Kościelna, Ks. H. Kulbata, Ks. M. Krajewskiego, Leśników, Mickiewicza, 71. Pułku Piechoty, Ogrodowa, Piłsudskiego, Podleśna, Poświątne, Pułaskiego, Raginisa, Sitarska, Słoneczna, Sportowa, Targowa, Wodna.

Ulicami powiatowymi w Zambrowie są m.in.: Cmentarna, Fabryczna, M. Konopnickiej, Legionowa, Magazynowa, Papieża Jana Pawła II, Podedwornego, Polowa, Obrońców Zambrowa, Wądołkowska.

Pielęgnacja pasów zieleni przy drogach miejskich nie jest ujęta w zadaniach „utrzymania zieleni miejskiej”, a w zadaniach „bieżącego utrzymania czystości dróg miejskich”, na które w budżecie miasta zagospodarowana jest odrębna pula pieniędzy. Za utrzymanie porządku przy drogach miejskich (w tym koszenie trawy wzdłuż ulic miejskich) odpowiada Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Zambrowie.

ŁC


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: